W tym roku obchodzimy 450 – lecie zawarcia Unii Lubelskiej. Porozumienie na sejmie walnym w Lublinie połączyło się Królestwo Polskie oraz Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Unia Lubelska była unią realną. Porozumienie zostało przyjęte 28 czerwca, podpisane 1 lipca a ostatecznie ratyfikowane 4 lipca 1569 r. Na jego mocy dwie monarchie połączył wspólny władca, wybierany w wolnej elekcji oraz sejm, który liczył 127 posłów i senat składający się z 140 senatorów. Wspólne miały być ponadto herb i waluta. Nowe państwo prowadziło swoją politykę obronną i zagraniczną.
Nieujednolicone natomiast pozostały urzędy, skarb, wojsko oraz sądownictwo obydwu narodów. Zachowano także wszystkie dotychczasowe prawa, organy sądownictwa i przywileje obowiązujące w obu państwach.
Obecny rok 2019 jest szczególnym okresem w historii celebracji tego wydarzenia, gdyż na mocy uchwały Sejmu i Senatu III RP został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej. W naszej szkole ten wyjątkowy jubileusz został wykorzystany jako motto przewodnie i temat Konkursu Artystycznego Lubelskie impresje, który jest częścią Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego 7. Talent. Miała miejsce już ósma edycja tego przedsięwzięcia.
Paweł Podsiadły
Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie