Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat…

Z inicjatywy Pana dr. Andrzeja Dudy Prezydenta RP zostało ustanowione nowe

święto państwowe

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

pod okupacją niemiecką.

W tym roku obchodzimy je po raz pierwszy. Jest ono wyrazem hołdu dla tych Polaków, którzy z narażeniem własnego życia ratowali innych obywateli Rzeczpospolitej. Nowe święto państwowe przypada 24 marca – w rocznicę zamordowania przez niemieckich żandarmów w Markowej, w 1944 r. Wiktorii i Józefa Ulmów, sześciorga ich dzieci oraz ukrywanych przez nich Żydów: Gołdy Grünfeld, Lei Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego synów.

Czytamy w preambule do ustawy: W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.

IPN przypomina, że Polacy ratujący Żydów to prawie 7 tysięcy bohaterów znanych z imienia i nazwiska, upamiętnionych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie oraz wielu naszych rodaków, którzy pozostali anonimowi lub nie otrzymali zaszczytnego odznaczenia Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej opublikował okolicznościowy spot.