Życzenia dla Niepodległej

Polska to nie tylko przestrzeń na mapie, to Twój świat – miejsce, gdzie żyjesz i spotykasz się z przyjaciółmi, gdzie poszukujesz, odkrywasz, wyznaczasz cele, idee, marzysz, śnisz, pragniesz. Kreujesz wokół siebie i w sobie światy. Ojczyzna może być dla każdego człowieka czymś innym, inaczej określanym. Piękną metaforą ojczyzny jest metafora domu. Wszyscy mamy dom, w którym żyjemy, Polskę. Kiedy myślimy „dom”, naturalnie do głowy przychodzi nam słowo „rodzina”. Szczęśliwa rodzina mieszka znowu w swoim ojczystym domu… tak mógł pomyśleć nasz rówieśnik sto lat temu. 123. lata bezdomności nauczyły nas wiele. Aby rodzina mogła w pełni cieszyć się z „bycia rodziną”, powinna a nawet musi mieć dom, w którym każdy jej członek ma swoje miejsce, w którym jest przytulnie i ciepło.

Polska to Twój dom, a w nim twoja rodzina. Polska to także  język, w którym po raz pierwszy powiedziałeś: „mama”. To książki, które czytasz lub powinieneś czytać; to kultura, z której skarbca korzystasz. To krajobraz, którym tak często zachwycasz się – mówisz: jak pięknie świeci księżyc nad rwącym strumieniem.

Myśląc o życzeniach dla Niepodległej w tym szczególnym dniu stulecia Jej Odrodzenia, wyrażamy tylko jedno: Polsko pozostań ciepłym miejscem, w którym każdy mimo różnic wieku, doświadczeń, zapatrywań znajduje przytulny kąt dla siebie. 

redakcja Migawek