Już kwitną kasztany, już zaczęła się matura 2018

Zakwitły kasztany… I tegoroczne egzaminy maturalne już się zaczęły – w piątek – 4 maja punktualnie o godzinie 9.00. Na dobry początek tradycyjnie  – język polski i chciałoby się napisać tradycyjnie – Lalka 🙂 Zaskoczeni i zdziwieni?! Maturzyści pisali rozprawkę, rozważając problem, czy tęsknota to siła budująca czy niszcząca ludzkie życie? Musieli odwołać się do interpretacji fragmentu powieści Lalka, całego utworu i wybranego tekstu kultury. Mogli (do wyboru) napisać interpretację wiersza Ernesta Brylla Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają. Mieli również rozwiązać test. Przed nimi jeszcze wiele egzaminów pisemnych i ustnych z różnych przedmiotów.

Trzymamy kciuki 🙂 Życzymy powodzenia.

P.S. Na marginesie tematu rozprawki… do refleksji

Tęsknota, tęsknota… Uczucie najbardziej niewypowiedziane, stan próżny wszelakiej ulgi, ucisk serca ciągły i jednostajny.

Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni

Tęsknota to uczucie, stan psychiczny, emocjonalny…Tęsknimy za innymi ludźmi, uczuciami, wartościami i ideami, przedmiotami, sytuacjami; czasami za domem, ojczyzną a nawet za czymś abstrakcyjnym, co trudno precyzyjnie określić. Doświadczenie tęsknoty ma zawsze wymiar indywidualny. Może zniszczyć, może też mobilizować…

redakcja Migawek