Narodowe Czytanie 2019 z Marią Konopnicką

W tym roku  będzie miała miejsce ósma edycja Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród wytypowanych pozycji z klasyki polskiej noweli znajduje się utwór Patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej. Z wielką radością odnotowujemy ten fakt i zapowiadamy nasze uczestnictwo w tym projekcie.

Wybrana do  lektury nowela Dym została opublikowana po raz pierwszy w 1890 roku na łamach czasopisma „Kurier Codzienny”. W 1893 roku wydano ją ponownie w zbiorze Na drodze. Tłem do napisania noweli stała się huta “Bankowa” w Dąbrowie Górniczej, w której pracował zięć Marii Konopnickiej, ale wydarzenie opowiedziane przez pisarkę jest fikcyjne.

W związku z tym ogłaszamy konkurs na scenariusz czytania noweli w naszej szkole oraz towarzyszący temu plakat. Najlepsze pomysły wybierze jury i zostaną  nagrodzone oraz staną się podstawą szkolnego przedsięwzięcia.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  • Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  • Dym – Maria Konopnicka
  • Katarynka – Bolesław Prus
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  • Sachem – Henryk Sienkiewicz
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

redakcja