Stulecie Odzyskania Niepodległości

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała po 123. latach niewoli niepodległość i znowu pojawiła się na mapie Europy i świata. Było to możliwe dzięki wysiłkowi wielu pokoleń. Odchodzą pokolenia – przychodzą pokolenia, a pamięć trwa, bo buduje naszą tożsamość, bo tworzy tradycję. Józef Piłsudski niegdyś powiedział, że narody, które tracą pamięć swej historii, tracą podstawy  i sens istnienia.

Święto Niepodległości obchodzimy, aby wspólnie dzielić się radością życia w wolnym kraju!  W tym roku rocznica jest niezwykła, setna, dlatego chcieliśmy ja uhonorować w szczególny sposób, włączając się w lokalne i ogólnopolskie wydarzenia. A także przygotowując własne – była nim premiera spektaklu multimedialnego Słowa o Niepodległej, który uczniowie liceum stworzyli pod kierunkiem p. Ewy Niewiadomskiej.

Warto w tym momencie przypomnieć, że wydarzenia związane ze  Stuleciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole mają miejsce już od kilku lat, a realizowane są w ramach autorskiego projektu Archeologia Pamięci. Projekt ten łączy utrwalanie wiedzy o okolicznościach, w których nasza ojczyzna w XX wieku  odzyskiwała suwerenność, z misją wydobywania z mroków niepamięci zbiorowej wydarzeń i postaci z naszej narodowej przeszłości.

redakcja