Polskę kocham i rozumiem – Polski oddać nie umiem…

Ojczyzna
Jest moim domem. Mnie w udziale
Dom polski przypadł. To – ojczyzna
A inne kraje są hotele.

Julian Tuwim, Kwiaty polskie

W tym roku uroczyście obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to stało się inspiracją do tego, by poszerzyć ofertę naszego Konkursu Artystycznego 7. Talent o nową kategorię – konkurs literacki. Zaczęło się od prostego pomysłu – napisz życzenia dla Polski w dniu jej odrodzenia, napisz kilka słów Niepodległej, powiedz Jej, że

Konkurs wydaje się staroświecki, bo… znowu Polska, rany, ułani pod okienkiem,… nasz naród jak lawaBóg, honor, patriotyzm. Ale nooda! Jakie to niefacebookowe! Ale tak naprawdę wcale nie jest łatwo napisać coś, co jest nowe, kreatywne a nawet wizjonerskie. A może, zadam prowokacyjne pytanie: po co w ogóle pisać? A po co życzyć? A co ja z tego będę miał?

Jeden z prezydentów USA, kiedyś stwierdził: nie pytaj, co Ameryka może ci dać, zastanów się, co ty możesz jej ofiarować? Lubimy świętować, dostawać prezenty, zdmuchiwać świeczki na torcie… to przecież takie miłe 🙂 Pomyśl Polska ma znacznie więcej niż sto lat, ale od stu lat dzięki działaniom Wybitnych Patriotów i poświęceniu wielu pokoleń znów istnieje. Czy to dla Ciebie nic nie znaczy?

Polska to nie tylko przestrzeń na mapie, to Twój świat; to miejsce, gdzie jesteś i spotykasz się z przyjaciółmi. To Twój dom, a w nim Twoja rodzina…to język, w którym po raz pierwszy powiedziałeś mama…to książki, do których przeczytania zachęca cię twoja polonistka: Dziady, Pan Tadeusz, Wesele… Ferdydurke. To krajobraz, którym tak często zachwycasz się – mówisz: jak pięknie świeci księżyc nad rwącym strumieniem (tak, wiem to tani sentymentalizm)… ale myślę sobie, że Ty napiszesz ciekawiej, piękniej, że będziesz bardziej odkrywczy, porywający i poruszający w swoich życzeniach dla Niepodległej.

Powiedz jej, proszę, powiedz Jej, że…

Regulamin, a w nim terminarz konkursu znajduje się tutaj.

koordynatorka konkursu